ADRESÁŘ SPOLKŮ MDJ (1883 -1886)

INFORMAČNÍ ÚŘADOVNA MEZINÁRODNÍ DĚLNICKÉ JEDNOTY PRO JAZYK ČESKÝ

V letech 1883 – 1884 tajemník Jakub Mikolanda.

ČESKÁ TISKÁRNA MEZINÁRODNÍ DĚLNICKÉ JEDNOTY V CHICAGU

Tiskárna byla zřízena na přelomu listopadu a prosince 1885. Sídlila domě s číslem 585 na rohu 18.ulice a Centre Ave v Chicagu.

ČESKÁ SOCIÁLNÍ DĚLNICKÁ SEKCE V CHICAGU č. I (1883)

ČSDS č. I v Chicagu odbývá pravidelné své schůze každou sobotu. Vyjímaje poslední schůzi v měsíci (administrační), jest každému přístup dovolen, do administrační schůze mají pouze členové přístup. Místnost, kde se schůze odbývají nalézá se u Josefa Pavlíčka roh 19 a May ulice. Veškeré dopisy týkající se sekce, nechť jsou adresovány na tajemníka Antonína Hradečného. Pté byl tajemníkem V. Hrůša. V roce 1883 – 1884 tajemník Jan Bartůšek. Kolportérem sekce byl v roce 1883 Jan Zvoník, obstarával například distribuci Kalendáře pro české dělnictvo z Vídně (cena 25 centů).

V roce 1883 ČSDS č. I v Chicagu vydal svým nákladem spisek pod názvem „Sedmdesáttři dní pařížské komuny“. Brožurky se prodávali za 3 centy.

ČESKÁ SOCIÁLNÍ DĚLNICKÁ SEKCE V CHICAGU č. II (1884)

ČSDS č. II v Chicagu odbývá pravidelné své schůze každou neděli u Jakuba Leštiny v č. 577 v Lafflin ulici. V roce 1884 tajemníkem Václav Kolář. V březnu 1885 si spolek našel spolkovou místnost v hostinci Antonína Grilla na č. 101 západní 18. ulice. V listopadu 1885 se spolek přestěhoval do novýcg prostor do nové místnosti pana Kubana na tohu 19 a Laflin ulice.

ČESKÁ SOCIÁLNÍ DĚLNICKÁ SEKCE V CHICAGU č. III (1884)

ČSDS č. III v Chicagu odbývá pravidelné své schůze každou neděli u Kučaby, roh Van Horn a Oakley ulic. V roce 1884 tajemníkem J. Štrobel. Na jaře se stěhuje do místnosti A. Kašpara v č. 929 ve Van Horn street. V roce 1885 zastával post tajemníka Josef Peterka.

ČESKÁ SOCIÁLNÍ DĚLNICKÁ SEKCE V CHICAGU č. IV (1884)

ČSDS č. IV v Chicagu odbývá pravidelné své schůze každou neděli v místnosti občana Smolíka roh Canal a Taylor ulic. Tajemníkem v roce 1884 A. Hradečný. V roce 1885 se skupina scházela v místnosto Česko amerického Sokola na Dekoven ulici. V roce 1885 ve funcki účetníka Lustig.

ČESKÁ SOCIÁLNÍ DĚLNICKÁ SEKCE V CHICAGU č. V (1885)

Počátkem září roku 1885 byla založena nová česká skupina MDJ s názvem Česká sociální dělnická sekce č.V. Působila v 8. wardě. Zřejmě však zakrátko zanikla.

ČESKÁ SOCIÁLNÍ DĚLNICKÁ SEKCE V CHICAGU č. VI (1885)

Dne 4.10.1885 svolali čeští anarchisté veřejnou schůzi na North West v Chicagu za účelem založení nové české skupiny MDJ. Za dobrého počasí se měla porada konat venku na rohu Milwaukee Ave a Division street, za deště pak v Thalia Halle na č. 636 v  Milwaukee Ave. Začátek byl o půl druhé odpoledne. Na stránkách „Budoucnosti“ byla posléze otištěna krátka zpráva o vzniku nové skupiny: „Na North-West v Chicago, utvořila se v neděli pátá česká skupina MDJ. Jest záhodno, by čtenáři a odběratelé „Budoucnosti“ na této straně četně se súčastňovali schůzí skupiny.“ Zakládající schůze se pak konala 11.10.1885 v hostinci Emanuela Smrže na č. 102 ve Wade ulici. Začátek ve čtyři hodiny odpoledne.

ČESKÁ DĚLNICKÁ JEDNOTA V CHICAGU

Česká dělnická jednota v Chicagu vznikla z dřívější české skupiny „Rytířů Práce“. Odbývá schůze každou druhou a čtvrtou neděli v měsíci Česko anglické svobodné školy v č. 400 na 18 Ulici. V roce 1884 tajemníkem V. Červenka. V časopise „Budoucnost“ se dozvídáme, že organisace „odbývají se nyní přednášky poučné, rozhovory a co nevidět zřídí též spolek ten veřejnou čitárnu, kde mimo jiné, budou vyloženy časopisy dělnické v různých řečích. Spolek přijal v poslední své schůzi program pittsburgského kongresu za svůj a Mezinárodní dělnická jednota jest o jednu nadějnou organisaci bohatší“. Na své čtvtletní schůzi ze dne 29.3.1885 bylo usneseno, aby obyčejné schůze spolku byly odbývány každou poslední neděli v měsíci a zahájeny byly vždy rozhovorem. V roce 1885 účetní spolku Antonín Lustig. V březnu 1886 spolek změnil svůj status a vydal k tomu následující prohlášení: „Dělnická jednota v Chicagu dává tímto u vědomost že přestala býti spolkem podporujícím, podrževši pouze úmrtní fond ku kterému připláceti může, komu tak líbilo. Následkem toho bude moci rozvinouti nyní čilejší život spolkový a jest tedy na dělnictvu aby hojném počtu ku spolku tomu přistoupilo anto poplatek mesíční 10 centů dosti mírný jest pro každého. Spolek pořádati bude pravidelně rozhovory a přednášky z oboru národohospodářského a politického, jakož i veřejná čitárna s hojnými časopisy stojí členům k službám. Nutnost organisace a nejhlavnějšího uvědomění v boji našem o život a existenci uzná každý rozumný dělník a proto nechť přistoupí v řady naše. Čím více nás, tím více vykonati můžem.“

ČESKÁ PEKAŘSKÁ JEDNOTA V CHIVAGU (1884)

Mezi pekařskými dělníky se nacházelo nemálo anarchistů a členů MDJ. A tak netrvalo dlouho a bylo rozhodnuto o založení profesního spolku. Dne 16. srpna 1884 se dobývala První schůze České pekařské jednoty v Chicagu. Schůze se odbývala ve čtyři odpoledne v místnosti pana Koláře na rohu ulic Bunker a Jefferson. V roce 1885 zastával tajemníka Jan Suchý. Spolková místnost se nacházela v dolejší místnosti Česko Amerického Sokola v č. 106 – 108 v Dekoven ulici.

SPOLEK ČESKÝCH TESARŮ A TRUHLÁŘŮ V CHICAGU (1885)

Mezi českými tesaři a truhláři se hlasilo mnoho dělníků, kteří byli zároveň členy MDJ. V roce 1885 odbýval spolek pravidelné schůze každou první a čtvrtou neděli dopoledne v měsíci v místnosti Česko anglické svobodné školy na č. 400 v 18. ulici.

KLUB VOLNÝCH V CHICAGU (1885)

Počátkem dubna 1885 byla v 6. wardě v Chicagu založena nová anarchistická skupina Klub Volných.

SKUPINA MLADÝCH ANARCHISTŮ V CHICAGU (1885)

Počátkem dubna 1885 byla v 6. wardě v Chicagu založena nová anarchistická organizace Skupina mladých anarchistů.

UNIE POMOCNÍKŮ PŘI STAVBÁCH (1885)

Unie pomocníků při stavbách v Chicagu konala schůzi každou druhou a čtvrtou neděli v měsíci v místnosti Steinera na roju Clayton a Morgan ulice. Začátek v devět ráno. Tajemník J. Žlábek.

ZÁBAVNÝ A DRAMATICKÝ KLUB V CHICAGU (1885)

Zábavný a dramatická klub v Chicagu se sformoval v listipadu 1885. Spolkovou místnost měl v místnosti pana Koláčka na rohu 19. a Loomis ulice schůzi s  přednáškou. Zpočátku se scházel dvakrát do měsíce, v prosinci 1885 se začal scházet týdně každé úterý.

AUTONOMNÍ 12. SETNINA LEHR WEHR VEREINU (ČESKÁ) V CHICAGU (1885)

Násilné potlačování dělnických stávek a demontrací v USA ze strany policie a soukromých milicí ze strany saměstnavatelů, často i za použí střelby, následkem čeho bylo mnho dělníků težce zraněno či zabito, jen utvrdilo Mezinárodní dělnickou jednotu k vytvoření ozbrojených složek dělnictva. Stejné náhledy měly i české skupiny MDJ a tak byla 7.listopadu 1885 svolána českými skupinami MDJ v Chicagu schůze k založení ozbrojené organisace MDJ v místnosti p. Kubáně na rohu 19. a Laflin ulice, kde byla založena Autonomní 12. setnina Lehr Wehr Vereinu (Česká), zde měla skupina pak i spolkovou místnost.

ČESKÁ SOCIÁLNÍ DĚLNICKÁ SEKCE V BRAIDWOOD (1883)

ČSDS v Braidwood má své schůze každou sobotu v síni Česko-Hornického podporujícího sboru. Dopisy týkající se sekce, nechť jsou adresovány na tajemníka Fratiška Krumpose (1883). V roce 1884 se scházela každou neděli a tajemníkem opět František Krumpos.

ČESKÁ SOCIÁLNÍ DĚLNICKÁ SEKCE V GOODLY TOWN (1883)

V roce 1883 tajemník Josef Šlauf. ČSDS odbývala pravidelné své schůze každou neděli u Josefa Plimla v č. 23. Tajemníkem v roce 1884 Josef Pliml. Během roku ho střídá Jan Laciný.

ČESKÁ SOCIÁLNÍ DĚLNICKÁ SEKCE  V CLEVELANDU č.I (1883)

ČSDS měla svoji spolkovou místnost u občana V. Rychlíka v Croton street 103. V roce 1883 tajemník František Houška. V roce 1884 tajemník V. Kalva. V druhé polovině roku 1884 tajemník Tomáš F. Geiger.

ČESKÁ SOCIÁLNÍ DĚLNICKÁ SEKCE  V CLEVELANDU č. II (1884)

Na jaře 1884 se clevelandští anarchisté rozhodli v další části města založit novou skupinu  MDJ. Ustanovující schůze se konala 17. května 1884 v síni O. Wlacha na Rocher street.

ČESKÁ SOCIÁLNÍ DĚLNICKÁ SEKCE  V CLEVELANDU č.III (1884)

Další skupina MDJ v Clevelandu byla založena na přelomu září a října 1884. ČSDS c.II působila ve 14. wardě.  V časopise „Budoucnost“ o vzniku informují následujícími řádky: „Soudruzi naši v Clevelandu založili opět novou skupinu s sice ve 14.wardě. Vítáme  ji vřele v kruhu naší organisace a očekáváme, že po příklau skupiny č.I, s vytrvalostí a přesvědčení bude šířiti zásadu pravé svobody, anarchii.“

ČESKÁ SOCIÁLNÍ DĚLNICKÁ SEKCE  V CLEVELANDU č.IV (1885)

Další třetí skupina MDJ v Clevelandu byla založena koncem ledna 1885. Zprávu o jejím vzniku přinesla „Budoucnost“ z 5.února 1885: „V Clevelandu, založena byla opět nová česká skupina MDJ. Jest to jiz třetí číslo. Voláme novým bojovníkům za práva lidu ku další jich činnosti srdečné „Na zdar:““

ČTENÁŘSKÁ BESEDA V CLEVELANDU (1883-?)

Spolek zaznamenáváme v roce 1883, kdy je o něm zmínka v časopise „Budoucnost“, na který přispěl. Další informace chybí.

ČESKÝ DĚLNICKÝ VZDĚLÁVACÍ SPOLEK V CLEVELANDU (1885)

Český dělnický vzdělávací spolek v Clevelandu vznikl koncem července roku 1885 a přistoupil k české sekci Mezinárodní dělnické jednoty. Zpráva o jeho vzniku se objevila na stránkách „Budoucnosti“ v tomto znění: „Nová bašta dělnické organisace. Na západní straně Clevelandu sestoupil se kruh dělníků a založil „Český dělnický vzdělávací spolek“, jenž má býti útulkem všech, po osvobozená z jařma kapitalu toužících a jež starati se má o uvědomění dělnictva o našich snahách a cílech, jakož i postředek k domožení se snah těch. Vítáme nového bojovníka v kruh naší organisace a doufáme pevně, že bude s námi vytrvale kráčeti v boji k vítězství. Veškeré zprávy spolku se týkající zasílany buďtež na adresu? Karel Slapnička, Milford streeet 33 Cleveland Ohio.“ Obdobně informovala o vzniku spolku také Dennice Novověku z Clevelnadu: „Na západní straně se utvořil český dělnický vzdělávací a zábavní spolek. Příští schůze v sobota dne 25. července v domě p. Jos. Pflegra na Clark ave. Kdo by mínil přistoupili, nechť se přihlásí. Karel Slapnička, tajemník. 33 ul. Milford.“

ČESKÁ SOCIÁLNÍ DĚLNICKÁ SEKCE V MONT PLEASANT

ČSDS odbývá pravidelné své schůze každou neděli u Josefa Hudce v č. 98 na Standart street. V roce 1883 a 1884 tajemník Josef Hudec. V druhé polovině roku 1884 tajemník Václav Anderle.

ČESKÁ SOCIÁLNÍ DĚLNICKÁ SEKCE V STAUNTON

ČSDS odbývá pravidelné své schůze každou neděli u Jana Třísky. Tajemník v roce 1884 Jan Laciný.

ČESKÁ SOCIÁLNÍ DĚLNICKÁ SEKCE V BROWNFIELD

ČSDS odbývá pravidelné své schůze každou druhou a čtvrtou neděli v měsíci u Františka Malíka. V roce 1884 tajemníkem Josef Tomány. V druhé polovine roku 1884 tajemníkem Václav Hrabák.

ČESKÁ SOCIÁLNÍ DĚLNICKÁ SEKCE V OMAHA

V roce 1884 tajemník F.S. Salda. Schůze se odbývali každou druhou a čtvrtou neděli v měsíci , ve tři hodiny odpoledne v síni Františka Kašpara v 13. ulici. V roce 1885 jednatel „Budoucnosti“ Josef Kotala. Poté se spolek přestěhoval do síně p. Hoffmanna na 13. ulici.

ČESKÁ SOCIÁLNÍ DĚLNICKÁ SEKCE V BRIDGEPORT

ČSDS odbývá pravidelné své schůze každých čtrnáct dnů u Václava Akrmana. Tajemníkem v roce 1884 František Hering.

ČESKÁ SOCIÁLNÍ DĚLNICKÁ SEKCE V NEW YORKU (1883)

V roce 1883 sekce vydala knížku Manifest strany komunistické, cena byla 6 centů. Dále sekce obstarával předplatné „Dělnických Listů“ z Vídně a dalších časopisů.

RAKOUSKÁ SOCIALISTICKY REVOLUČNÍ LIGA č.1 V NEW YORKU (1883)

Vznikla v roce 1883 s cílem organizovat finanční sbírky pro uvězněné a pronásledované socialisty v Čechách a Rakousku. Prvním tajemníkem byl zvolen Norbert Zoula. V roce 1884 odbývala schůze každý čtvrtek u Antonína Černého v č. 525 na 5th street. Tajemníkem Antonín Černý. V druhé polovině roku 1884 byl pokladníkem či jednatele, který příjímal peníze do sbírky Josef Krepsa. Novým předsedou byl Rudolf Oppel. Změnila se také doba schůzí, ty se nově konaly každé pondělí o půl osmé večer u Antonína Černého, na jeho adresu mělý být takéa adresivány veškeré zásilky.  Fungovala také německá sekce Rakouské socialistické revoluční ligy, ta s escházela každou středu v osm hodin večer v místnosti Josefa Novotného v č. 529 na 5 ulici.

ČESKO DĚLNICKÝ VZDĚLÁVACÍ SPOLEK V NEW YORKU

V roce 1884 půsovil v 54 ulici v New Yorku. Spolek odbýval své schůze každou první a třetí středu v měsíci v místnosti č. 347 východní 54th street. V roce 1884 tajemníkem Bernard Herz. Zpočátku se spolek klonil spíše k „mirným“ socialistům, po vzniku „Budoucnosti“ se radikalisoval a přešel k anarchistickým zásadám.

VYDAVATELSKÉ DRUŽSTVO DĚLNICKÉHO ČASOPISU „PROLETÁŘ“ V NEW YORKU (1884)

Družstvo odbývalo se schůze každý čtvtek v půl osmé hodině večer v místnosti Josefa Novotného v č. 529 na 5.ulici. Tajmníke byl Josef Snížek.

DOUTNÍKÁŘSKÁ PROGRESIVNÍ UNIE Č.1 (5. DISTRIKT) V NEW YORKU

Doutníkařská progresivní unie odbývala své schůze každou neděli v deset hodin dopoledne v místnosti A. Černého č. 525 na 5 ulici. V roce 1884 předseda J. Peřina a výběrčí Jan Moravec.

ČESKÁ SOCIÁLNÍ DĚLNICKÁ SEKCE V UNIONTOWN

ČSDS v Uniontown odbývala 23. března 1884 čtvrtletní schůzi a pro příští čtvrtletí byli zvolení noví funkcionáři. Novým tajemníkem byl J. Toman.

ČESKÁ SOCIÁLNÍ DĚLNICKÁ SEKCE VE PHILADELPHII

ČSDS ve Philadelphii byla založena v srpnu 1884. Na stránkách „Budoucnosti“ byla sdělena tato krátká zpráva: „Z Philadeplhie nás došla zpráva, že zřízena též skupina M.D.J. Očekávali jsme podobnou zprávu již dávno, jelikož víme, že mezi tolika Čechy, jež se ve Philadelphii nalézá, také inteligentní mužové se nalézati budou. Voláme mladé organisaci srdečné „Na zdar!“ a „Nepovolte!““

ČESKÁ SOCIÁLNÍ DĚLNICKÁ SEKCE V SAINT LOUIS (1885)

Zakládající schůze české skupiny MDJ v St. Louis, se konala 1. února 1885. Své pravidelné schůze odbývala každou 4. neděli v měsíci ve dvě hodiny odpoledne u Maiera 1713 v 11.lulici. Tajemníkem byl zvolen Jan Schwub. Ten taky napsal do „Budoucnosti“ z života této skupiny z března 1885: „Skupina naše, ačkoliv terpvé před dvěma měsíci založena, vzkvétala vzdor vší protiagitaci, kterou zde zajisté více než kde jinde, všeliké „kopřivky“ jaké se v báhně dnešní společnosti ještě daří – provozují. Soudruzi skupiny naší vzali sobě za úkol, bojovat vší sílou, jak se revolucionářům v plném slova smyslu patří. Aby česká skupina MDJ zmohutněla, dostávalo se i podpory i od dalších skupin MDJ a jak dosvědčuje Jan Schwub: „Také časopis „Die Parole“ nás zde věrně podporuje.“

ČESKÁ SOCIÁLNÍ DĚLNICKÁ SEKCE V NEW BEDFORD (1885)

Místní česká skupina MDJ byla založena na dělnické schůzi 15.února 1885, jak se dozvídíme z krátké zprávy „Budoucnosti“: „Dne 15. února 1885 založilo více zdejších dělníků českou skupinu MDJ. Soudruzi! Dokažme konečně, že nejsme pouhými odběrateli časopisů, nýbrž i šiřiteli vznešené, listy těmi hlásané idee. Vstupme s pevnou vůlí a úpřimným srdcem do řad vydědných, jichž heslem jest: „Budď pracující žíti, aneb bojujíc mříti!“ Skupina odbývala schůze každou druhou a čtvrtou neděli v měsíci v bytu Josefa Kraihanzla na č. 11 ve Fulton Court, kam měla být zasílána i korespondence. Tajemníkem v roce 1885 Josef Krainhanzl.

ČESKÁ SOCIÁLNÍ DĚLNICKÁ SEKCE V MILWAUKEE (1885)

Místní česká skupina MDJ byla založena počátkem března 1885. O jejím založení se dozvídáme ze zprávy otištěné v „Budoucnosti“: „Naší soudruzi v Milwaukee založili konečně českou skupinu Mezinárodní dělnické jednoty. Doufáme, že mladá tato skupina v krátkém čase vzroste tak jak by toho bylo žádoucno.“

ČESKÁ SOCIÁLNÍ DĚLNICKÁ SEKCE V SCHUYLER (1886)

V roce 1886 odbývala skupina své pravidelné schůze každou první a třetí neděli v měsíci odpoledne ve tři hodiny.

Tento obsah bol zaradený v SPOLKY V USA. Zálohujte si trvalý odkaz.