ZAPOJ SE

1.Bádej osobně v archivu či muzeu dle svého času a možností. Zbývá ti trocha volného času, aby si navštívil/a námi doporučený archiv, muzeum či knihovnu? Poradíme a navedeme tě, kde přesně bádat a co hledat. V Národní knihovně v Praze, jsou uloženy staré anarchistické časopisy a brožury, které můžeš naskenovat (okopírovat), pokud máš chuť můžeš z časopisů dělat výpisky: jmen anarchistů, informace o spolcích a organizacích, o jednotlivých akcích hnutí nebo článků, které jsou podle tebe zajímavé. Výpisky můžeš zpracovat do článků a budou zveřejněny na webu, pokud si na to netroufáš, nevadí, použijeme tvé výpisky na sepsání článku sami. Další možností je bádání v jednotlivých archivech či muzeích, kde jsou uloženy dokumenty ohledně hnutí. V Praze je v archívu vytvořená přímo složka o anarchistech, plno dalších informací nalezneme v presidiálních spisech uložených Státním oblastních archivu v Praze. Podobně lze dohledat informace v archívech v Olomouci, Litoměřicích, Mostu, Liberci, Náchodě, Zámrsku atd.

2.Bádej online v matrikách a sčítacích listinách. Chceš nám pomoci získat více informací o jednotlivých anarchistech a anarchistkách, můžeš tak učinit z domova ze svého počítače. Domluvíme se na konkretních obcích, a k ní příslušných online dokumentech můžeš dohledávat jednotlivé účastníky a vypisovat jejich životopisné informace (datum narození, manželku, děti, domovskou obec, povolání a zaměstnání). Jedná se sice o mravenčí práci, ale velice by pomohla.

3.Pomoc s vyhledáváním a kontaktováním potomků starých anarchistů a anarchistek. Práce se dá vykonávat přes internet, můžeme k tomu využít sociálních sítí, například facebooku. Určíme si jednotlivé anarchisty, například Antonín Maixner, a budeš se snažit napsat všem lidem s tímto příjmením na FB, je to sice také mravenčí práce, ale může přinést výsledky a nakonec dopátrat příbuzné, od kterých potom můžeme získat mnoho důležitých informací pro tvorbu biografie a případně dle nashromážděného materiálu také biografickou publikaci.

4. Pomoc s dohledáváním a lokalizací hrobů starých anarchistů. Podle místa působení se snažit najít hroby, například Antonín Maixner, působil na Mostecku. Nabízejí se dvě možnosti, navštívit vytypované hřbitovy v okolí a zkusit najít hrob fyzicky nebo obeslat správy hřbitovu e-maily s žádostí, zda se tam hrob dotyčného nachází. Získat co nejvíce informací, a především zda je hrob zaplacen, pokud ne, historický spolek Zádruha by ho adoptoval, aby nebyl zničen. Pokud placen je, pokusit se přes správu hřbitova kontaktovat potomky. Získat fotografii hrobového místa.

5.Dohledávání a lokalizace míst spjatých se starým anarchistickým hnutím. Dohledávat fotografie hostinců, které fungovaly jako spolkové místnosti anarchistických organizací a spolků. Fotografie lze dohledávat na internetu, nebo v muzeích obce, kde se zařízení nacházelo. Dohledat zda objekt stále stojí a pořídit aktuální fotografii, zjistit současného vlastníka, abychom ho mohli kontaktovat v případě instalace pamětní desky. Názvy hostinců či bydlišť anarchistů bychom dodali. 6.Přepisování textů, pokud máš čas pomůže také přepisování starých článků z časopisů, pošleme dle tvého přání v papírové formě nebo v jpg formátu, přepsané texty budou postupně zveřejňovány na webu.

6. Velice je vítána pomoc s překlady, především z angličtiny, ale i dalších jazyků. Dále pomoc s korekturami textů. Maluješ? I zde je velká škála, jak můžeš pomoci při tvorbě obálek, reprodukcí událostí a portrétů účastníků. Kdo si hodně troufá, je možnost i pracovat na comixu.

7. Vítána je také pomoc s tvorbou videí, točením dokumentů, ale i mluveným slovem, tedy namluvením vybraných textů.

8. Přepisování vybraných textů.

V případě zájmu nám napiš prostřednictvím zprávy na našem FB nebo e-mailem: spolekzadruha@riseup.net

Tento obsah bol zaradený v ZAPOJ SE. Zálohujte si trvalý odkaz.